Děti, učitelé i rodiče ze školy Kawili v západní Keni se velmi radují z velké nádrže na dešťovou vodu, kterou dostali v polovině června od sdružení ShineBean. Paní Christine Achieng Ommando, ředitelka školy Kawili, ve svém děkovném dopise napsala: „ Naše škola vždy strádala z důvodu nedostatku vody. Mimořádnou nouzi o vodu jsme zažívali v období 2010 a 2011, kdy jsme procházeli hrozným období sucha. Váš nádherný dar vyřešil tento problém a přispěl výrazně nejen ke zlepšení zásobování školy vodou ale také ke zlepšení zdraví dětí. Chci Vás ujistit, že všichni – děti, učitelé, rodiče i naši sousedé mají velikou radost…“ Tento dar, který může v některých případech zachránit život a zabránit řadě nemocí z pití závadné vody, jim byl předán díky solidaritě dětí, pedagogů a rodičů z gymnázia v Lovosicích a Masarykovy základní školy v Litoměřicích a individuálních českých dárců.

 Občanské sdružení ShineBean spolupracuje s řadou škol na litoměřicku, pro které připravuje programy globálního rozvojového vzdělávání. Přibližuje v nich dětem a studentům život jejich vrstevníků v Keni. V rámci těchto prezentací mají školy a jejich žáci příležitost se osobně zapojit do podpory dětí nebo škol v odlehlé vesnické oblasti západní Keni, kde sdružení ShineBean usiluje o zlepšení podmínek pro vzdělání. České školy mohou uspořádat sbírku, bazar či prodej výrobků.

 Obdobné sbírky proběhly v průbehu dubna a května na gymnáziu v Lovocicích a na Masarykově základní škole v Litoměřicích. Žáci 6. ročníku Masarykovy základní školy dostali příležitost rozhodnout, jak bude výtěžek jejich sbírky použit.  Celkem jednoznačně odhlasovali, že chtějí, aby keňská škola obdržela nádrž na vodu na místo učebnic. Protože se jedná o náročnější investici, sdružení ShineBean přidalo k jejich sbírce i výtěžek sbírky z Lovosického gymnázia a dary individuálních dárců.

 Během několika týdnů tak mohla být podpora předána na místě ve formě plastové nádrže na dešťovou vodu, okapů a dalších staveních prvků. Nákup a dopravu zajistil keňský spolupracovník sdružení ShineBean Daniel Gowi, rodiče školy Kawili pak zdarma vykonali potřebnou práci. Dopravit objemnou nádrž do odlehlé školy, kam nevede žádná cesta, bylo jistě velmi obtížné. Škola využívá přístupovou stezku, kterou vyšlapal dobytek. Ta však není sjízdná ani terénním autem. Nádrž na vodu byla dopravována malým pickupem za velmi deštivého počasí. Ale nakonec se podařilo a nádrž byla zdárně dopravena na školní dvůr a usazena pod největší střechu.

 Škola Kawili se nachází na místě, kde není žádný zdroj vody. Vůbec nemluvíme o vodě pitné. Dešťová voda, kterou bude škola zachytávat během období dešťů je tak nejkvalitnější vodou, jaká se v oblasti vyskytuje. Daniel Gowi se ujistil, že škola Kawili má vypracovaný systém desinfekce vody. Pedagogové školy již byli proškoleni v péči o vodní zdroje a na desinfekci vody jsou připraveni. Ve škole se tak již děti nebudou muset obávat průjmových onemocnění, tyfu či cholery.

 Spojení lidí, kteří jsou ochotni sdílet se s vrstevníky, kteří žijí v méně příznivých podmínkách, přineslo pro děti ve škole Kawili dar, který je velký nejen objemem, ale může zcela zásadně zlepšit jejich život. Sdružení ShineBean (www.shinebean.org) děkuje všem, díky kterým může 150 dětí ve škole Kawili pít vodu a dokonce čistou.

foto zde

© Design Quasar 2010. Realizováno redakčním systémem Webredaktor