Nejnovější příspěvky

Všehochuť

V pátek 28.4. se vrátili druháčci z ozdravného pobytu. Vystřídaly se jim všechny 4 roční doby, ale na všechny se připravili. Pobyt začal jarem a létem, druhý den začal foukat ostrý vítr – podzim a ve středu nasněžilo. Prošli Ježíškovu cestu, postavili sněhuláčky a vše ukončili zmrzlinovým pohárem věnovaným vedoucím hotelu.

Všehochuť

Povedlo se. Díky městu LTM, sponzorům a obětavým pracovníkům naší školy bylo otevřeno nové beach volleyballové hřiště ve sportovním areálu naší školy. Přijďte si zahrát 🙂

Všehochuť

Obě zkoušky motivují žáky zlepšovat se v anglickém jazyce, mohou jim také pomoci při přijímacím řízení na střední, případně vysoké, školy v ČR i v zahraničí. Zkouška Cambridge English Key for Schools (KET for Schools) je určena pokročilejším začátečníkům. Její úspěšné složení potvrzuje základní znalost jazyka na úrovni A2. U zkoušky Preliminary for Schools (PET for Schools) uchazeč používá jazyk v každodenních situacích. Úspěšné složení zkoušky potvrzuje znalost angličtiny na úrovni B1, což odpovídá úrovni maturitní zkoušky z angličtiny.

Žáci Masarykovy základní školy, absolventi „Anglického programu,“ již popáté absolvovali tuto zkoušku za přispění spolku Easy English z.s. Díky dlouhodobému partnerství s British Council se tentokrát poprvé konala v Litoměřicích na půdě Masarykovy školy a zúčastnilo se jí 26 žáků z devátých ročníků, 10 účastníků se přihlásilo do stupně KET a 16 do úrovně PET.

Zkouška začala v sobotu 11. 3. 2017. Čtyři zkoušející z pražské Britské rady (British Council) zajišťovali písemnou a ústní část zkoušek. Písemná část byla složena z tvorby psaného textu, čtení a poslechu, ústní část obsahovala konverzaci s rodilým mluvčím. O náročnosti zkoušek svědčí i doba trvání od 9.00 až do 14.30. Výsledky se účastníci dozví za 6 týdnů a slavnostní předávání certifikátů se uskuteční na konci školního roku. Účast na těchto zkouškách je poslední výstup pro žáky i rodiče v rámci účasti na Anglickém programu Masarykovy ZŠ, jenž trvá již 12 let a na jehož realizaci se hlavní měrou podílí spolek Easy English.

Mgr. Petr Hošek

Všehochuť

Fond Sidius uděluje certifikát dárce za pomoc při Veřejné sbírce S-MHMP/1476620/2015 Fondu Sidus, z. ú. Výnos ze sbírky je určen na vybavení dětských zdravotnických zařízení – Pediatrické
kliniky UK 2. LF v Praze Motole, Dětské Kliniky FN v Olomouci a na pomoc individuálním pacientům.

Všehochuť

Děti z 3.A vyrazily s panem učitelem a se svými sněhovými přibližovadly na nedaleký kopec užít si trochu té srandy na sněhu v rámci tělesné výchovy. Ideální sněhové podmínky a počasí zaručily parádní zábavu. Tak snad nám bílá pokrývka nějaký ten pátek ještě vydrží.

Všehochuť

Před Masarykovou základní školou se přes noc objevil „banánovník“. Papírové banány, které ozdobily místní strom, informovaly o spuštění nové webové interaktivní stránky Příběh banánu. Akce se konala v rámci kampaně Za férové banány, kterou koordinuje Ekumenická akademie. Litoměřický banánovník vytvořili členové fairtradové skupiny zdejší školy.

V pondělí ráno mohli kolemjdoucí před Masarykovou ZŠ spatřit nezvykle ozdobený strom. Nešlo o netradiční vánoční ozdoby, ale žluté papírové banány s odkazem na novou interaktivní webovou stránku o příběhu našeho nejoblíbenějšího tropického ovoce. Akce proběhla na dalších 45 místech ČR.

Každý rok sníme 9,9 kg banánů na osobu. Zvláště v období Vánočních svátků se jejich spotřeba zvyšuje a ceny jdou dolů. Banány jsou ovocem, které se nejčastěji vyskytuje ve slevových akcích, v průměru až jedenáctkrát do měsíce. Jak je ale možné, že ovoce, které k nám cestovalo takovou dálku, je levnější než lokální jablka?

Nízké ceny banánů jsou důsledkem cenové politiky řetězců, které na ně lákají spotřebitele. Řetězcům se vyplatí prodávat banány s menší marží, protože cenu tohoto ovoce si spotřebitelé pamatují a podle její výše pak hodnotí cenovou hladinu v obchodě. I proto bývají banány často ve slevě. To má negativní důsledky hlavně v zemích, kde se banány pěstují. Dodavatelé musejí čelit tlaku řetězců a šetřit na mzdách pracovníků. Nízká cena banánů ale neodráží skutečné náklady, které jejich produkce vyžaduje. Nejvíce se šetří na práci, kterou odvádějí pracovníci na plantážích. Kromě nízkého příjmu jsou zaměstnanci navíc nuceni pracovat bez ochranných pomůcek s mnoha chemikáliemi, které se používají na ošetření banánovníků, ale poškozují zdraví lidí i životního prostředí.

„Příběh banánů je interaktivní webová stránka o lidech, kteří pěstují banány, ale i o firmách, které banánový trh ovládají. Obsahuje videa, fotky, animace a příběhy, které vznikly na základě naší letošní návštěvy banánových plantáží v Kostarice a Panamě,“ uvádí Pavla Kotíková, koordinátorka kampaně Za férové banány a spoluautorka dokumentu. Cílem dokumentu je také motivovat české spotřebitele, aby požadovali po supermarketech, ve kterých nakupují, eticky vypěstované banány, například ty se známkou FAIRTRADE.

“Zapojením se do kampaně Za férové banány a vytvořením banánovníku chceme dát najevo, že je pro nás důležité, aby lidi, kteří pěstují naše jídlo, například banány, mohli žít důstojně. Proto jsme také Fairtradová škola,” uvádí Iveta Dragoňová vedoucí fairtradové skupiny školy, která jako první Fairtradová škola v republice šíří myšlenky spravedlivého obchodu již od roku 2012.

V Česku probíhá již druhým rokem kampaň Za férové banány!, jejímž cílem je zajištění důstojných pracovních podmínek na plantážích s tropickým ovocem a ochrana životního prostředí při jeho produkci.

Kontakty

Mgr. Iveta Dragoňová, Masarykova ZŠ

Email: iveta.dragonova@masarykovazs.eu

+420 416 735 063

Veronika Bačová, kampaň Za férové banány

veronika.bacova@ekumakad.cz, +420 602 950 491

Ekumenická akademie, Sokolovská 50, 186 00 Praha 8, www.ekumakad.cz

Příběh banánu: www.pribehbananu.cz

Kampaň Za férové banány: www.zaferovebanany.cz

Všehochuť

Žáci 3. B nacvičili pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků, kterou zahráli nejen žákům prvních tříd, ale hlavně rodičům. Ti se zase podíleli na ušití kostýmů a výrobě kulis. Díky všem se vystoupení opravdu povedlo.

Všehochuť

Poslední velkou akcí školy před koncem roku byl tradiční ples. Po loňském, tematicky laděném ve stylu 30. let na počest oslav 80. výročí založení školy, se letos stalo hlavním mottem „okno“. Tematicky se tak ples dotknul velké rekonstrukce oken provedené zřizovatelem během prázdnin. U vchodu se tak hosté mohli podepsat do speciální třídní knihy, již tvořilo jedno křídlo původního okna. Takových podpisů se sešlo na 160. Hosté, tedy učitelé, rodiče a přátelé školy se pobavili při tanci, ke kterému hrál Marek Ženkl, mohli si koupit tombolu, v níž byla spousta zajímavých cen od sponzorů, či si užít nádherné baletní předtančení, v němž účinkovala jedna ze žaček školy. Všem hostům a sponzorům tak patří poděkování za příspěvek na podporu dalších projektů školy.

Logo novinky

Co je na Masaryčce nového? To se dozvíte právě zde!

  • Rubriky

  • Školní rok

Nejnovější články

Masaryčka na sítích

Skip to content